top of page

Bir Söz
“Hayat üç bölümdür; dünyayı değiştireceğini sandığın, değişmeyeceğini anladığın ve dünyanın seni değiştirdiğine emin olduğun” demiş #Sartre


🖍


Acaba ne yaşamış da bu sözü söylemiş diye düşünürken #Jeanpaulsartre a ait #yaşamöyküsü beni bambaşka yerlere götürdü…


🖍


Ünlü Fransız yazar ve düşünür Sartre 1905 yılında Fransa’da doğar. Öğretmenlik yaparken 2.Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından 9 ay esir alınır. (1940) Sonrasında Sinekler adlı oyunu yazıp sahneler. #varlıkvehiçlik adlı kendi felsefesini açıkladığı ünlü yapıtını da bu sırada yazar (1943).


🖍


40 yaşında iken yani 1945 yılında öğretmenliği bırakır ve "Les Temps Modernes" adlı dergiyi çıkarmaya başlar. 1964’te #nobelödülü ne layık görülür ama ödülü kabul etmez.


🖍


Sartre, yazdığı kitaplarla, sadece #edebiyat dünyasının bir temsilcisi olmakla kalmamış, kendine özgü varoluşçu felsefenin temsilcisi olmuştur.


🖍


Öğretmenlikten esarete, tiyatro oyunundan dergiciliğe ve nobel ödülünden edebiyata ve felsefeye kadar giden uzun ince bir yolda ilerler Sartre.


🖍


Şimdi sözünü bir kez daha okuyalım mı?


“Hayat üç bölümdür; dünyayı değiştireceğini sandığın, değişmeyeceğini anladığın ve dünyanın seni değiştirdiğine emin olduğun…”


Kaynaklar :

https://kidega.com/yazar/jean-paul-sartre-001436/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Jean-Paul_Sartre#ünlüsözler

#sartrequotes

#kitaplardanalıntılar

#yaşamhikayeleri

#jeanpaulsartrequotes

#cokcalisankadin

#cokcalisankadinsöz

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Bir Söz

bottom of page