top of page

Kadın ve Teknoloji


Hayatlarını kolaylaştırmak ve daha iyi ebeveyn olmalarını sağlayabilmek için teknoloji innovasyonları ve yeni ürünlerin yaratılması konusunda kadınlar güçlü bir ilham kaynağıdır.

Kadınların, bilhassa annelerin birinci önceliği en son ve en yeni teknolojilere sahip olmak olmasa da ihtiyaçların tanımlanması, daha iyi fonksiyonlara sahip ve aile zamanının daha iyi yönetilmesini imkan sağlayan fikirler çoğunlukla kadınlardan geliyor. Dijital ev kameralarının anneanne ve dedelerin çocuklar ile iletişimde kalması için kullanılması, telefondan aileyi yönetmede faydalanıp, laptopta hem yemek hem fotoğrafların saklanması, ayrıca sosyal medya aktivitelerinin yönetilmesi birkaç küçük örnek...

Kadınlar yalnızca teknolojinin evdeki birincil kullanıcıları değil, ayrıca evdeki teknolojik ihtiyaçları ilk ortaya koyan kişiler. Anne olduktan sonra teknolojik tercihleri farklılaşabiliyor. Vaktinin çoğunu bebeğiyle ilgilenerek geçiren anne için kullanışlılık çok önem kazanıyor. Basitlik, çok fonksiyonluluk ve uygunluk alışveriş kriterlerinin birinci sırasına oturuyor. Renk seçimi ve dış görünüş alt sıralara düşüyor.

Kadınlar çogunlukla teknik alışverişler kararını veren oluyor. Yapılan bir araştırmaya göre kadınların %67si aile için alınacak teknik araçların satın alınmasında kritik önemi olduğunu ifade etmiş. Yeni bir laptop alınması konusunda kadınların %73ü satın alma sürecini başlattıklarını ve temel özellikleri belirlediklerini iletmiş.

Kadınların toplumda yeni roller aldıkça daha fazla teknoloji ile barışık hale geldiği gözlemleniyor. Doktor anneler, öğretmen anneler, genel müdür anneler işlerini daha da kolaylaştırmak için teknolojiden faydalanıyorlar. İlk 3 kullanım şekli olarak aile takviminin/zamanının yönetilmesi, aile sağlığı ve iyiliği için kullanılması ve anıların paylaşılması /saklanması olarak ortaya çıkıyor. Teknoloji kadınlara daha özgür olma fırsatı da tanıyor. Akıllı telefon ve modemler sayesinde evden çalışabiliyor, evden uzakta da ailesiyle bağlantıda kalabiliyor.

Bununla birlikte kadınlar hareketsizliğin artması, yüzyüze iletişimin azalması ve odaklanma zamanının azalması gibi teknolojinin yarattığı olumsuz etkilerin de farkında ve önlem alıyor.

21.yuzyıl kadınları teknolojiden korkan değil;

bilgili, seçici, talepkar, teknik ürün alımı konusunda karar alıcı ve birincil kullanıcı olarak karşımıza çıkıyor. Kadınları anlayan, onların ihtiyaçlarına çözüm üreten ve onları güçlendiren teknoloji firmaları ön plana çıkmaya hazırlanın.


Referans:

https://girlpowermarketing.com/functional-tech-tools-rule-moms-day/6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Bir Söz

コメント


bottom of page