top of page

Kitap Yorumu - Azim - Angela DuckworthAzim kitabını uzun bir sürede, üç ileri bir geri sararak, post-it yağmuruna boğarak, üzerinde epey düşünerek ve harcanan emeğe saygı duyarak okudum. Farklı #araştırma sonuçları ve gerçek yaşam öyküleri, tablo ve grafiklerle süslü enfes bir kitap. #çaba , #tutku , #kariyer, #yetenek, #başarı, #azim gibi pek çok kavram bu kitap sayesinde bende kendine ait yerlerini buldu.

Bizi derinden etkileyen konu, sayfa ve soruları sizle paylaşıyoruz:

🌟Çocuk dahilerden #FrancisGalton ın deyimiyle “aykırılar” 3 açıdan diğer kişilerden farklıdır:

1-Sıradışı bir kabiliyet

2-İstisnai bir heves

3-Sıkı çalışma kapasitesi

🌟Başarı için hangisi daha önemlidir? Yetenek, çaba,zeka mı, çalışkanlık mı önemlidir?

🌟Başkalarının sadece “yetenekli” olduğunu düşünürsek çabalamaya gerek kalmaz.

🌟Yetenek, #çaba gösterildiğinde becerilerinizin ne kadar hızlı geliştiğidir. Başarı ise edindiğiniz beceriyi kullandığınızda ortaya çıkan şeydir.

Yetenek x çaba = Beceri

Beceri x çaba = Başarı (Yani “Beceri” eşit değildir başarı.)

🌟Çaba olmadan yetenek erişilemeyen bir potansiyelden fazlası değildir. Çaba, yeteneği beceriye dönüştürür aynı zamanda beceriyi üretken hale getirir.

🌟Azmin 2 bileşeni tutku ve kararlılık. Bir başkasından 2 kat yetenekli ama yarı yarıya daha az çalışan bir insan diğeriyle aynı beceri seviyesine gelebilir; fakat zaman içerisinde ürettikleri arasında azımsanamayacak fark olur. Çünkü gayret edenler, yeteneklerini geliştirirken aynı zamanda o yeteneği uygulamaya döker. Yani kıstas nicelik ve kaliteyse doğuştan yetenekli olanla aynı beceri seviyesine çok çalışarak gelmeyi başaran gayretliler uzun vadede daha fazla şey başaracaklardır.

⭐️Azimli kişilerdeki 4 kişilik özelliği: ilgi-uygulama-amaç-umut

⭐️ Fazla baskıcı ebeveyn ve öğretmenler içsel motivasyonu yok eder. Bir uğraşa başladığımızda teşvik edilmeye ve neden keyif aldığımızı bulmak icin özgür bırakılmaya ihtiyacımız vardır. #Hedefodaklı uygulama, yeteneği en çok geliştiren yöntemdir. Uygulamak için:

1-Bilimden haberdar olun

2-Bunu bir alışkanlık haline getirin

3-Bununla ilgili deneyiminizi değiştirin.


0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Bir Söz

Σχόλια


bottom of page