top of page

Kitap Yorumu - Kendini İçinde Ara- Chade-Meng TanKendini İçinde Ara” kitabını ilk kez, @hulyammutlu ‘nun @cakirozlem1 ile yaptığı yayında Özlem Hanımdan duydum ve merakla okudum.


🍃#duygusalzekanedeniqdandahaönemlidir kitabını yazan psikolog #danielgoleman Google’a #duygusalzeka hakkında konuşma yapmak üzere çağırılır. Goleman endişelidir. SAT (Eğitim Yetenek Testi) sınavından en yüksek puanları alanların girdiği sol beyin faaliyeti ve IQları yüksek mühendislere, duygusal zekayı anlatmak nasıl bir deneyim olacaktır?


🍃Konuşma sonrasında Google’da mühendis olarak çalışan Chade Meng Tan ile tanışır. 2 kişi kafa kafaya vererek duygusal zeka konusunu mühendislere nasıl anlatacaklarıyla ilgili proje başlatır. Hazırlanan içeriğe “Kendini içinde ara” eğitimi/öğretisi adını verirler. Bu öğretiye ait notları sonrasında #kitap haline getiren Chade Meng Tan sayesinde bu ders 2007’den beri Google’da öğretilmekte !


Kitabın içeriği duygusal zeka nasıl gerçekleşir, başarı, özgüven, mutluluk, merhamet ile ilişkisi nedir. Somut düşünceyi soyuta çevirmede kullanılan tekniklerle dolu, bu neşeli kitabın bendeki iz tümceleri şunlar:

🔹Duygusal zeka eğitimi önce dikkati eğiterek başlanır.

🔹#farkındalık , amaçlı olarak anda kalarak yargılama olmaksızın dikkatini vermek olarak tanımlanır(#johnkabatzinn )

🔹Duyguları “yüksek çözünürlü algılamanın yolu” (Bu terim özellikle sol beyin ağırlıklı #mühendisler için) farkındalığı bedene yöneltmekten geçer. (Duygu çok güçlü fizyoloji seviyesinde olduğundan, duygusal zeka uygulama olmazsa geliştirilemiyor. Bu nedenle farkındalık bedeneyöneliyor)

🔹Farkındalıklı dikkat bedene yöneltildiğinde bedende nörolojik gelişmelere uygun ortam sağlanır.

🔹#zihin sakinleştikçe ve berraklaştıkça doğal haline geri döner, zihnin doğal halinin adı mutluluktur.

🔹İsabetli #özdeğerlendirme yapabilmek sınırlarımıza rağmen başarılı olmamızda yardımcı olur. #özgüven egoizm değildir. Alçakgönüllülükle sınırlarını bilip kabullenmek yüksek bir özgüven gerektirir.

🔹Duygular bizim değildir,sadece bedenimizin deneyimlediği birşeydir.

🔹İç konuşmalarımızaiyimserler çaba,karamsarlar ise çaresizlik tepkisi verir.

🔹Merhamet en yüksek #mutluluk boyutudur.

5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Bir Söz

Comments


bottom of page