top of page

Kitap Yorumu - Neden Özür Dilemiyorsun? - Harriet LernerÜnlü klinik psikolog Harriet Lerner’a ait Öfke Dansı isimli kitabını çok severek okumuştum. “Neden Özür Dilemiyorsun” adlı kitabını da aynı merak ve beğeni ile okudum.


Kitap, “#anlamlı özür dileme sanatı”nı öğretme amacı taşıyor.


“Altı üstü bir özür” meselesinin gerisinde ve ilerisinde bu kadar farklı sebepler ve sonuçlar olabileceğini hiç düşünmemiştim. #İhtiyaç, sebep-sonuç ilişkileriyle bezeli, örneklerle dolu şahane bir kitap.


Kendime notlarım:


📕En iyi özürler kısadır ve kendilerini geçersiz kılma riskini taşıyan açıklamalarla devam etmemelidir. #Özür, altta yatan meseleyi ele almak için değil, gelecekteki iletişim için zemin hazırlama fırsatıdır.


📕 Özrün amacı incinen tarafı sakinleştirmek, yatıştırmaktır ; bağışlanmayı ısrarla talep etmek veya acele etmek özrü baltalayabilir. Özrün etkisini göstermesi için zaman ve alana ihtiyaç vardır.


📕Anlamsız, aşırı özür yerine önemli şeyler için özür dileyin.


📕Fazlasıyla üzgün olmak savunmaya geçmenin üstü örtülü bir biçimi olabilir.


📕Gereksinimlerimizi ve hoşgörümüzün sınırlarını içeren kar-zarar hanemizi tanımlama cesareti ve berraklığı hem ilişkiyi hem de benliğimizi korumanın anahtarıdır.


📕Gerçek bir özür, öteki kişiyi bir şey yapmaya davet etmez-bağışlamaya bile.


📕Salıvermek, takılıp kalmanın yıpratıcı etkilerinden korunmak demektir. #kroniköfke ve kırgınlık enerjmizi tüketir, yaratıcılığımızı aşındırır.


We are honored to read both “Anger Dance” and “Why Won’t You Apologize” written by Harriet Lerner. They have key answers about life, experiences, needs, balances and relationships. Thank you for making contribution and creating inspiration to our lives with your magic words.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Bir Söz

Comments


bottom of page