top of page

Terapi defteri ile Söyleşi21 Ağustos günü sofilya.alacati ile terapi_defteri nin yaptığı canlı söyleşide Deniz Hanım’a yönelttiğimiz sorulardan birini ve cevabını merak edenler için (Deniz Hanım izni ile) sizlerle paylaşıyoruz. Bize cevaplar iyi geldi, beyin kıvrımlarımıza idman yaptırdık 💪 Umarız size de iyi gelir 🙏

“Dolu dolu” yaşayanlar ve “burasına gelenler” !

Hazır mıyız sorulara 😂


Sorumuz : Dinginlikten ne anlamalıyız?

Dinginlik bir duygu.

Psikolog Robert Plutchik, Renk kartelası ile duyguları ana ve ara renkler olarak ayırmış. Her bir duygunun (ana veya ara) daha demli veya daha seyreltilmiş şekli var.

Dinginlik duygusu neşenin seyreltilmiş hali iken coşkunluk neşenin demli halidir.


Güven duygusunu seyrelttiğiniz zaman kabul olur; arttırdığınız zaman hayranlık olur.


Ara duygular da ara renkler gibi örnek yeşil, sarı ile mavinin birleşmesi ise ;

Sevgi = Güven + Neşe demektir. (Sevgi, güven ve neşenin birleşmesi ile oluşur.)


Kabul gördüğümüz, dingin olduğumuz, kendimizi güvende hissettiğimiz ve neşeli olduğumuz ortamda sevgi var demektir. Sevgiyi kıskançlık krizi, kontrolcülük veya kaos zannettiğiniz zaman bu ortamdan yani toksik ilişkilerden çıkamazsınız. Oysa sevgi, güven ve neşenin aynı anda olduğu ortamda ancak var olabilir. Güven yoksa sevgi de yoktur. Toksik ortamda sevgi olmaz. Karşınızdaki “Ama beni seviyor” dese de, sevgi zannedilen bir kaos ve inişli çıkışlı bir ortam vardır. Gerçek sevginin ne olduğunun tadına hiç bakılmamışsa tadını sevemezsiniz.


sofilya.alacati icin www.sofilya.com

terapi_defteri için www.terapidefteri.org8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Bir Söz

Commenti


bottom of page