top of page

Kitap Yorumu - Öfke Dansı - Harriet Lerner

Güncelleme tarihi: 29 Kas 2022Öfke Dansı kitabının yazarı #harrietlerner bir klinik psikolog. 1985’te yazılan bu kitabı okumayı dün bitirdim ve kitap bence hala gayet güncel !

Kapsamı, kadınların uzun vadede kendisi için yararlı olmayan #öfkeyiyönetme şekillerinden uzaklaşmasına destek olmak.

Öfkeyi, insanları “suçlamak” yerine “modelleri değiştirmek” için başlangıç noktası olarak kullanmayı amaçlıyor.

Kitapta düğüm-çözüm formatında #örnekolaylar var. Kadın merkezde olacak şekilde anne-kız, baba-kız, çalışan kadın-müdür, kadın-erkek ilişkilerini öfke ekseninde ele almış. Yazar sahadan geldiği için önce soruları sorup cevapları öyle veriyor.

Kısa kısa notlarım :

➡️ #yetersizyüklenme : Kadınlar, erkeklerin kendini daha güçlü hissetmesini sağlamak icin zayıf davranmayı ve kendi güçlerinden vazgeçerek erkekleri güçlendirmeyi öğrenebiliyor. (aptal rolü oynamak, erkeğin kazanmasına izin vermek veya erkeğe göre zayıf konumda kalmak gibi #bilinçaltı inançların varlığı.)


➡️ Kişi enerjsini diğer kişiden uzaklaşmadan ve öfke göstermeden yeniden kendi yaşamına yönlendirdiğinde döngüsel öfke dansı kırılır.


➡️ Aile içi huzursuzluklarla yüzleşmek yerine öfkemizle, değişimi bazen engelleyebiliriz.


➡️ #bağımsızlık , önemli konularda kendimizi açıkça tanımlayabilmemiz demektir ama duygusal olarak uzaklaşma anlamına gelmez. Bağımsızlıga doğru atılacak başarılı adım “vurkaç” tavrıyla gerçekleştirilemez.


➡️ Öfkede ben dilini kullanmanın önemi, öfke bildiriminde iletecek bir “ben” e sahip olunması ve benliğimize sahip çıkıldığında alınan yoğun olumsuz tepkiler.(şahane anlatılmış)


➡️ Öfke bizi benliğimiz hakkında daha çok, diğerleri hakkındaysa daha az uzman olmaya yönelttiğinde, bir değişim aracı haline gelir.


➡️ Suçluluk ve kendini suçlama bir kadın sorunudur. İlişkilerde #kadinlar genelikle “kurtarıcı” ya da “tamir edici” rolü üstlenerek aşırı yüklenir. Diğer insanları şekillendirmek ya da sorunlarını çözmek görevleridir, üstelik bunu yapmak güçleri dahilindeymiş gibi davranırlar. Peki sonuçları? Kim neden sorumlu? Bu kimin sorunu? (#thomasgordon )


Okuyun, okutun deriz 🌟

Okuyanların yorumlarını bekleriz.🌟

87 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Bir Söz

Comments


bottom of page