top of page

Blok Zinciri ve Kadın -3

Güncelleme tarihi: 21 Oca 2023


#blokzinciri teknolojiyi geliştirmede büyük rol oynamaktadır. Pek çok blok zinciri projesi, herkesin dahil olabileceği ve katkıda bulunabileceği açık kaynaklı platformlarda geliştirilir. Blok zincirine katılma ve katkıda bulunma gereksinimleri herkes için aynıdır. İyi kod, kimin sağladığına bakılmaksızın iyi koddur.

Kadınlar, kurumsal sosyal sorumluluk, topluluk ve doğrudan paylaşım ekonomisi ile senkronize olan blok zinciri çözümleri yaratmaya daha yatkın görünüyor.

Benzer şekilde, ağın güvenliğine katkıda bulunmak için herkes bir rol alabilir. İşlemler, cinsiyet, renk, din, cinsellik, milliyet veya diğer potansiyel olarak bölücü veya ayrımcı faktörlerden söz edilmeden cüzdanlar aracılığıyla yapılır. Aslında, blok zinciri kimin neye sahip olduğunu ya da cüzdanların veya veri paketlerinin içinde neyin bulunduğunu umursamıyor. Basitçe bir değişimin gerçekleştiğini ve kullanıcılar tarafından belirlenen ayrıntıları kaydediyor.

Çünkü bir kez olsun ilerleme değer odaklıdır. Katkılar kaliteye göre ölçülür, cinsiyet, ırk veya diğer herhangi bir politik sorun nedeniyle kaldırılır. Eşitlik, eşler arası sisteme dahil edilmiştir ve giriş ve kullanım önündeki engel, geleneksel finans piyasalarına göre önemli ölçüde daha düşüktür. Dahil etme, kritik kitleye ulaşmak ve kitlesel olarak benimsenmeyi teşvik etmek için temeldir.

Nyla Rodgers'ın dediği gibi, "Tarihte ilk kez cömertlik, eşitlik ve iyilik gibi değerleri para birimlerimize aşılayabiliriz." Bu değerler, kişisel verilerinin ustalığını bireylerin eline geri vermeyi teklif eder.

Blok zincir bireyleri güçlendirerek nasıl sosyo-ekonomik modelleri yeniden icat edebilir?

Blok zinciri teknolojisi, bireyler arasındaki güven sorununu çözdüğü ve üçüncü taraf garantör ihtiyacını ortadan kaldırdığı için, etkileşimlerin şeffaflığına dayalı yeni yönetişim türleri ve ilişkiler oluşturulmasına da izin verir. Haklarından mahrum ve dışlanmış bireylerin bu yeni metodolojilere çekilme olasılığı daha yüksektir. Herhangi bir toplumsal değişiklikte olduğu gibi, insanlık için büyük faydalar sağlayabilecek yaşamsal deneylere yer verirken istismara karşı korunmaya özen gösterilmelidir.

Açıkçası blok zinciri her derde deva değil. Sosyal normları da değiştiremez. Bununla birlikte, dönüştürücü bir araç olarak hizmet edebilir. Kadınların ekonomik fırsatlarını artırabilir ve katılımı teşvik edebilir. Ekonomik olarak hareketsiz olanları haklarının olduğu, ancak bunları gerçekleştirecek altyapıya sahip olmadıkları yerlere katılmaya teşvik edebilir.

#blokzinciri#kadin Daha fazlası için:

•https://www.euromoney.com/learning/blockchain-explained/what-is-blockchain#:~:text=Blockchain%20is%20a%20system%20of,computer%20systems%20on%20the%20blockchain

•https://www.policycenter.ma/opinion/why-blockchain-technology-empowering-women#.X96Fa9gzbIV

12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Bir Söz

Comments


bottom of page