top of page

Kadın ve Yapay Zeka -I

Güncelleme tarihi: 21 Oca 2023


Yapay zeka, bir bilgisayar ya da robotun çeşitli işleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirmesidir. İngilizce "Artificial Intelligence" olarak belirtilir, ve sıklıkla baş harfleri olan AI ile kısaltılır.

İlk zamanlar yalnızca insanlar tarafından önceden tanımlanan işlemleri gerçekleştirebilseler bile, zaman içinde kendi kendine öğrenen ve geliştiren modellere dogru evrilmiştir. Tüm bu tanımları ve kavramları düşününce bilim kurgu filmlerindeki sahneler gözümüzün önüne geliyor. Ancak fark etmesek de yapay zeka günlük yaşamda çoktan hayatımızı kolaylaştırmaya başladı bile. Peki nasıl?

İşte size birkaç örnek:

  • Google'da bir sozcuk aradınız, size daha önceki aramalarınıza gore baska sonuclar, bana baska sonuclar gosteriyor.

  • Telefonunuzun asistanına sesli komut verdiniz, sizi anlıyor ve dogru islem yapıyor.

  • Bir alısveris sitesinde bir arama ya da alısveris yaptınız daha sonra sık sık başka sitelerde de benzer ürün reklamları hep karşınıza geliyor

  • Sizin önceki tercihlerinize uygun teklifler size kampanya olarak sunuluyor. Size gelen öneriler ile bana gelen öneriler birbirinden farklı.

  • Akıllı telefonunuzda fotograf çekerken, otomatik olarak uygun filtre seçiliyor. Portre mi, doga resmi mi cektiğiniz anında algılanıyor.

  • Sosyal medyada sizin tercihlerinize uygun arkadaşlar öneriliyor, haberler gösteriliyor.

  • Ses ve müzik uygulamalarında zevkinize uygun oynatma listeleri size sunuluyor.

  • Navigasyon uygulamalarında sizin önceki yol tercihlerinize de dikkate alınıyor.

Liste uzadıkça uzuyor. Şaşırtıcı değil mi?


Şimdi gelelim kadın ve yapay zeka ilişkisine.

Yapay zekaya ne kadar çok önceden yapılmış işlem gösterebilirsek, tahminleme gücü o kadar kuvvetli oluyor. Kadınların maalesef dijital dünyadaki ayak izi erkekler kadar çok değil. Ne demek oluyor bu? Örneğin her ne kadar kadın sim kart kullanıyor, banka kartı kullanıyor olsa da bu kartlar eşinin üzerine tanımlı olabiliyor. Dijital ortamda daha fazla erkek tarafından yapılmış yorum, kayıt ve işlem var.

Yapay zeka tüm bunları erkek dijital ayak izi olarak alıp, öğrenip, tahmin modellerine katıyor. Bu durumun yarattığı sorunlar, ilk yapılan robotların ırkçı ve cinsiyetçi olması, yapay zeka etiği konularını da bir sonraki posta bırakıyorum. Bizimle kalın, teknolojiyle kalın.


Erdil Yaşaroğlu'nun doyumsuz karikatürleri için www.erdilyasaroglu.com

43 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Bir Söz

Comments


bottom of page