top of page

Kitap Yorumu - Aklımı Kaybettim Hükümsüzdür - Ruby WaxAklımı Kaybettim Hükümsüzdür kitabı ismi gibi neşeli, cıvıl cıvıl bir kitap. Mindfulness hocam @isilerbil in verdiği kaynak listesinde yer almaktaydı. Okudum, çok eğlendim ve çok şey öğrendim diyebilirim.


🎙


Yazarı, Ruby Wax, (@rubywax ) ara ara depresyona giren, gösteri dünyasındaki işinde dibe vurunca akıl hastanesinde yatan bir kadın.


🎙


Daha sonra Oxford Üniversitesinde #psikoterapi eğitimi alıyor. Beyni ve beynin #zihinle ilişkisini araştırıyor. Zihnin değiştikçe bedenin de değişeceğini görüyor. Uzun bir zaman dilimi boyunca #odaklanma ve pratik yapmayla zihinsel alışkanlıkları kırıp esnetebileceğini deneyimliyor.


🎙


Kitabını da bu deneyimlerini anlatmak için yazmış . İlk 2 bölümde mindfulness öncesi başından geçenleri , 3.bölümde zihni ve beynin farklı bölgelerinin yaptığı kimyasal alışverişleri anlatıyor.


🎙


4.Bölüm - #bilinçlifarkındalık - Zihninizi Evcilleştirmek - şu tümceyle başlıyor :


“İlaç (medication) ile meditasyon (meditation) arasında tek harflik bir fark var ve buna bir şans vermeliyim :) “ Bu söz benim çok hoşuma gitti 🥰


Kitabın son bölümü ise #içhuzuru işliyor.

🎙


Dili eğlenceli, samimi. Verilen örnekler anlaşılır ve gündelik hayattan.

Bilinçli farkındalığın bilimsel deneylerle kanıtlı faydalarına ait örnekler ise çok çarpıcı.


🎙


Kitaptan bir tümce ile bitirelim yazımızı.


“Ne hakkında düşündüğünüz sizin seçiminizdir- düşüncelerinizin kurbanı değilsiniz . Düşünme şeklinizi değiştirmek, beyninizdeki kimyasalları değiştirir.”


🎙


Dear Ruby, Thank you for your joyful and sincere book with your powerful and inspiring words. I feel like I am not alone in this world. ♥️💙♥️


1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Bir Söz

bottom of page